Editorial: De tijd is rijp

Als consumenten alleen maar duurzame producten en ingrediënten krijgen voorgeschoteld, hoeven ze niet meer zelf de keuze te maken. Dan is het niet meer nodig om bij elk product moeilijke etiketten te lezen en een lastige afweging te maken. Broodversierder De Ruijter heeft hier al een stap in gemaakt door in alle chcoladeproducten duurzame cacao te gebruiken.

Het moment is aangebroken dat bedrijven aanbodgestuurd kunnen werken. De vraag naar duurzame producten groeit de afgelopen jaren gestaag. Zo werd onlangs becijferd dat de verkoop van duurzame voedingsproducten in 2010 een recordgroei heeft doorgemaakt. Ten opzichte van een jaar eerder, kochten consumenten 20 procent meer duurzame producten. De groei die enige jaren geleden is ingezet, houdt daarmee niet alleen aan, hij gaat ook steeds sneller.

Het DuurzaamheidKompas, het onderzoek naar consumentengedrag van Schuttelaar & Partners en MarketResponse, laat dezelfde trend zien. De groep consumenten die duurzaamheid belangrijk vindt én die attitude omzet in aankoopgedrag beslaat ongeveer 20 procent van alle consumenten. Deze groep van duurzame koplopers, de zogenaamde cultureel creatieven, is heel bewust, weet veel over duurzaamheid en weet spontaan veel juiste merken en namen te noemen.

Naast deze kopgroep is er nog een even zo grote groep consumenten die zich ook bewust is van duurzaamheid en zich daar steeds meer mee bezig houdt. Samen vormen deze groepen dus 40 procent van de consumenten. Je kunt dus eigenlijk niet meer van een kopgroep spreken. Zeker niet als je bedenkt dat ook de rest van de consumenten bevattelijk is voor duurzaamheid. Want niemand koopt graag producten waar kinderarbeid aan te pas is gekomen.

Suzanne 220x220
Suzanne van der Pijll, adjunct-directeur Schuttelaar & Partners

international website